eTwinning projektas „Sveikas maistas – kūnui vaistas“

2021 – 2022 rugsėjo – gruodžio mėnesiais Tauragės „Aušros“ progimnazijos 1-4 klasių mokiniai vykdė projekto „Sveikas maistas – kūnui vaistas“ veiklas. Augantiems vaikams mityba yra svarbi. Maisto pasirinkimo įvairovė yra didžiulė, tad vaikams tenka sunkus uždavinys nuspręsti kas yra sveika ir kas nebūtina norint organizmui suteikti energijos. Šio projekto uždavinys ir buvo formuoti sveikatai palankios mitybos įgūdžius ir įpročius suteikiant žinių apie sveiką mitybą, mokantis gaminti sveiką maistą, atliekant žaidybines ir konkursines užduotis formuoti sveikesnės mitybos įpročius.
Projektui pasibaigus, mokiniai atsakė į anketos klausimus. Pirmokai atsakinėjo su mokytojų pagalba, tai jų atsakymai labiau yra „nusižiūrėti“ nuo kitų bendraklasių, o 2-4 klasių mokiniai atsakinėjo savarankiškai. Projekte dalyvavo 34 pirmokai ir 82 – 2-4 klasių mokiniai. Apklausoje dalyvavo 27 pirmokai ir 69 – 2-4 klasių mokiniai.
Projekto pristatymo pradžioje buvo peržiūrėtas filmukas apie sveiką mitybą. Šiame filmuke pateikti faktai buvo mokiniams vis primenami, kad neužsimirštų gautos žinios. Pirmokai visi, o 2-4 klasių – 89,9% mokinių prisiminė apie ką buvo šis filmukas.
Labai daug dėmesio sulaukė „Pusryčių šėlsmo“ tyrimas. Mokiniai visą savaitę sąžiningai žymėjo savo valgomus pusryčius. Suvedus rezultatus išaiškėjo populiariausi pusryčių produktai, naudingiausi produktai ir pusryčių nauda. Šitą tyrimą prisiminė 94 % pirmokų, o 2-4 klasėse – 78,3% mokinių.
Pusryčių žymėjimo metu 67% pirmokų ir 39,1% – 2-4 klasių mokinių suprato, kad svarbu yra pavalgyti ryto metu. 33% pirmokų ir 49,3% –vyresnių pradinukų pasimokė, kad svarbu pusryčiauti sveikai, nevartojant saldumynų.
Smagus buvo mįslių apie daržoves ir vaisius konkursas. Šiame konkurse vaikai atpažino daržoves ir vaisius pagal minimas savybes ir pasuko galveles spėjant atsakymus. Vykusio mįslių konkurso tematiką atsiminė 96% pirmokų ir 71% – 2-4 klasių mokiniai.
Visuomenės sveikatos centro darbuotoja mokiniams plačiau pristatė sveiko maisto naudą organizmui, įspėjo apie žalingą užslėpto produktuose cukraus poveikį. Apie tai atsimena 88% mažųjų pradinukų ir 70,6% vyresniųjų pradinukų.
Visą savaitę vaikai pratinosi vartoti vandenį. Po šios savaitės padaugėjo vaikų kiekis, išgeriančių vandens dienos normą. Pasirodo, kad visi apklaustieji pirmokai tai puikiai atsimena ir net 89% pradėjo daugiau gerti vandenį. Atitinkamai 2-4 klasių mokiniai – atsimena – 94,1% ir vandenį daugiau vartoja – 91,3% vyresniųjų pradinukų.
Ilgiausiai ir skaniausiai tęsėsi „Užkandžių fiesta“. Kiekviena klasė pasiūlė savo mėgstamus receptus ir visi juos mokėsi gaminti. Pasirodė, kad pradinukai gali patys sau pasigaminti paprastus užkandžius be suaugusiųjų pagalbos. Daugiausiai puikaus vertinimo sulaukė sumuštinis su bananais ir riešutais. Mažiausiai patiko sumuštinis su varškės sūreliu. Į teiginį ar nemėgsta nei vieno iš šių gaminių pirmokai nei vienas neteigia, o 2-4 klasių mokinių tarpe net 42,6 teigia nei vieno iš šių produktų nemėgsta.
Puikių vertinimų sulaukė pieno ir bananų kokteilis. Net 88% pirmokų ir 81,2% 2-4 klasių mokinių šį kokteilį labai pamėgo.
Visus receptus pradinukai sukėlė į savo bendrą Story Jumper knygą. Ją galės pavartyti kiekvienas norintis ir prisiminę pasigaminti jau išbandytus maisto gaminius. 
Įdomi patirtis buvo sverti produktuose nurodyto cukraus kiekį. Mokiniai realiai galėjo įvertinti esančio cukraus kiekį ir susimąstyti pasirenkant mėgstamus produktus. 77% pirmokų ir 49,3% 2-4 klasių mokinių teigia galintys vartoti produktus turinčius kuo mažesnį kiekį cukraus. 81% pirmokų ir 69,6% 2-4 klasių mokinių puikiai žino, kad cukraus vartojimas gali iššaukti sunkią ligą – diabetą.
Į klausimą kaip vertina sveikos mitybos projekto veiklas ir ar norėtų panašaus projekto 72% pirmokų pripažino, kad projekto veikla patiko, bet panašios veiklos kartoti nenorėtų, o 69,1% 2-4 klasių mokinių teigė, kad užsiėmimai patiko ir norėtų panašios veiklos projekto.
Džiaugiamės, kad mokiniai aktyviai įsijungė į projekto veiklas ir įgijo žinių apie sveiką mitybą. Tikimės, kad atliktos veiklos padėjo suformuoti sveikos mitybos įpročius.

Mokytoja Laimutė Putinienė

  • 1a (2) (1)
  • 1b (2) (1)
  • 2kl (1)
  • 3kl (1)
  • 4a (1)
  • 4b (2) (1)

Partneriai