Netinkamas antibiotikų vartojimas kelia grėsmę jūsų sveikatai

Kasmet lapkričio 18 d. minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad atsparumas antibiotikams kelia didelę grėsmę žmogaus sveikatai.

Daugelio bakterijų atsparumas antibiotikams sparčiai auga, nes gausus ir netinkamas šių medikamentų vartojimas spartina atsparių bakterijų atsiradimą ir plitimą. Bakterijos, bet ne žmonės, tampa atsparios antibiotikams. Tokiomis bakterijomis gali užsikrėsti žmonės ir juos sunkiau gydyti nei tuos, kurie yra užsikrėtę neatspariomis antibiotikams bakterijomis.
Atsparumas antibiotikams vis daugiau kainuoja, ilgėja gydymo ligoninėse laikas ir auga mirštamumas. Vien tik Europos Sąjungoje nustatyta 25000 mirčių dėl bakterijų atsparumo vaistams ir kasmet sveikatos sistemai kainuoja daugiau kaip 1.5 milijardo dolerių. Atsiranda naujos bakterijų atmainos, kurios tuo pačiu metu tampa atsparios kelių rūšių antibiotikams. Tokios bakterijos gali tapti atsparios visiems žinomiems antibiotikams.

Remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, didėja atsparumas paskutinės kartos antibiotikams, kurie skirti pacientams, užsikrėtusiems atspariomis antibiotikams infekcijomis. Nenaudojant antibiotikų tokios procedūros kaip organų persodinimas, vėžio chemoterapija ir kitos gydomosios procedūros taptų neįmanomos, išplistų sukeliamos bakterijų ligos, padaugėtų mirties atvejų. Teisingas antibiotikų vartojimas padeda stabdyti atsparių bakterijų plitimą, išsaugoti veiksmingumą.

Europos supratimo apie antibiotikus dienos tikslas – remti racionalaus antibiotikų vartojimo iniciatyvas, pabrėžti kaip veikia atsparumas antibiotikams.

Kiekvienas gali prisidėti prie atsparumo antibiotikams mažinimo:
• Vartoti tik medikų paskirtus antibiotikus;
• Visada suvartoti visą paskirtą dozę, net jaučiantis geriau;
• Nevartoti likusių iš anksčiau antibiotikų;
• Niekada nesidalinti antibiotikais su kitais asmeninis;
• Saugotis infekcijų dažnai plaunant rankas, vengiant glaudaus sąlyčio su sergančiais asmenimis ir laiku skiepytis.

Partneriai